Skutki ogłoszenia upadłości co do majątku upadłego
Ogłoszenie upadłości rodzi istotne skutki odnośnie do majątku Upadłego. Decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musisz wiedzieć, że z dniem jej ogłoszenia Twój majątek stanie się masą upadłości, która posłuży do zaspokojenia wierzycieli. Oznacza to, że składniki Twojego majątku obejmie syndyk, a następnie je sprzeda. Uzyskane środki pozwolą na spłatę Twoich długów.
Masa upadłości – czym jest?
W skład masy upadłości wchodzi:
- majątek, który do Ciebie należał w dniu ogłoszenia upadłości oraz
- majątek, który nabędziesz w toku postępowania upadłościowego.
Zatem wszystko to, co ma charakter majątkowy (przedstawia jakąś wartość i może być spieniężone), wejdzie w skład masy upadłości. Przede wszystkim będą to nieruchomości, ruchomości (np. samochód, sprzęt RTV), wierzytelności i prawa majątkowe (np. udział w spółce z o.o).
Majątkiem, który nabędziesz w toku postępowania, może być np. podlegające zajęciu wynagrodzenie za pracę, otrzymana darowizna czy spadek. Przy tym musisz wiedzieć, że jako Upadły nie będziesz miał możliwości odrzucenia spadku czy nieprzyjęcia darowizny.
Ważne: Istnieją pewne kategorie mienia, które nie wejdą do masy upadłości. Są to np. przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla Upadłego i jego domowników, część wynagrodzenia za pracę. Tymi składnikami będziesz mógł swobodnie dysponować.
Masa upadłości a majątek wspólny małżonków
Masa upadłości obejmuje także składniki wchodzące do majątku wspólnego upadłego i jego małżonka (nawet jeżeli ten nie ogłosił upadłości).
Przykład: Jan i Anna są małżeństwem i mają wspólność majątkową. W skład ich majątku wspólnego wchodzi m.in. nieruchomość zabudowana domem. Jeżeli Jan ogłosi upadłość konsumencką, to w skład masy upadłości wejdzie cała nieruchomość, którą syndyk obejmie i sprzeda. Anna będzie mogła co prawda zgłosić swoją wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym, niemniej jednak jej zaspokojenie będzie zależało od wielkości masy upadłości i wysokości innych wierzytelności, które będą uczestniczyły w podziale uzyskanych w postępowaniu upadłościowym środków.
Nieco odmiennie sytuacja wygląda, jeżeli jesteś współwłaścicielem rzeczy w części ułamkowej. Przykładowo jeżeli Ty jesteś właścicielem ¼ nieruchomości, a Twój ojciec 3/4, to w skład masy upadłości wejdzie tylko Twój udział we własności. Syndyk będzie mógł zatem sprzedać jedynie Twój udział we własności, a nie całą nieruchomość.
Spis inwentarza
Jak zostało zasygnalizowane powyżej, nie cały majątek wchodzi w skład masy upadłości. Żeby zatem nie było wątpliwości co do przynależności poszczególnych składników, tworzy się spis inwentarza i spis należności. Sporządzi go syndyk po Waszym pierwszym spotkaniu. Jeżeli któryś z posiadanych przez Ciebie przedmiotów nie jest Twoją własnością, a syndyk umieści go w spisie inwentarza, możesz złożyć wniosek do sędziego-komisarza o rozstrzygnięcie wątpliwości.
Jeżeli rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej i potrzebujesz porady, skontaktuj się z Kancelarią.
_______________________________
Zapoznaj się z innymi wpisami na blogu:
Ile kosztuje upadłość konsumencka?