Definicja upadłości konsumenckiej
Upadłość konsumencka jest formą postępowania sądowego, które ma za zadanie:
- doprowadzić do zaspokojenia roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu
- umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w toku postępowania upadłościowego.
Z powyższego wynika, że postępowanie to może być szansą dla dłużnika na wyjście z długów, gdyż po jego pomyślnym przeprowadzeniu Sąd może umorzyć resztę długów.
Etapy postępowania upadłościowego
Standardowe postępowanie upadłościowe można podzielić na kilka etapów:
- Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości, wszczynane na wniosek zainteresowanego (dłużnika lub wierzyciela – w określonych wypadkach);
- Postępowanie upadłościowe właściwe i likwidacja masy upadłości;
- Sporządzenie planu spłaty wierzycieli i jego wykonanie;
- Umorzenie zobowiązań upadłego (dłużnika).
Przez wszystkie te etapy przejdę z Tobą w kolejnych wpisach. Upadłość konsumencka jest szansą na nowe życie, ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Musisz być ich świadomy, podejmując decyzję o rozpoczęciu procedury.
Niewypłacalność dłużnika
W pierwszej kolejności wyjaśnię Ci jednak, kiedy można wszcząć postępowanie upadłościowe wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli tzw. upadłość konsumencką. Nie wystarczy sam fakt zadłużenia. Zadłużenie musi być na tyle duże, że doprowadziło do niewypłacalności. Co to znaczy?
Ustawodawca przyjął, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W odniesieniu do konsumentów „stan niewypłacalności” będzie zachodził w przypadku, gdy z każdym upływającym miesiącem stan zadłużenia takiej osoby z tytułu niewykonywanych zobowiązań pieniężnych będzie się pogłębiał, niezależnie od podejmowanych przez dłużnika działań zmierzających do spłaty zadłużenia. Można domniemywać, że stan taki zachodzi, gdy opóźnienie w zapłacie zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Niewypłacalnym nie będzie zatem ktoś, kto chwilowo i przejściowo nie może uregulować swoich długów. Jeżeli jesteś taką osobą, to w ogóle nie powinieneś myśleć o upadłości konsumenckiej. W Twojej sytuacji wystarczająca powinna być próba negocjacji z wierzycielem celem odroczenia terminu płatności czy rozłożenia zadłużenia na raty. O upadłości nie powinieneś myśleć również w sytuacji, gdy co prawda masz trudności ze spłatą długów, ale posiadasz majątek, który po sprzedaży wystarczyłby na spłatę wszelkich zobowiązań.
Należy podkreślić, że na etapie I (postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej) sąd nie bada przyczyny powstania stanu niewypłacalności. Dzieje się to dopiero później – na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli. Ale o tym w kolejnych wpisach.