Kto może ogłosić upadłość konsumencką

Jak już wiecie z poprzedniego wpisu, upadłość konsumencka to nazwa potoczna upadłości, jaką może ogłosić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Z niniejszego wpisu dowiecie się kto zatem może taką upadłość ogłosić, a kto nie. 

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej 

Z pewnością upadłości konsumenckiej nie może ogłosić przedsiębiorca. Może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) lub tzw. „ułomna osoba prawna” (np. spółka jawna i inne spółki osobowe), prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Czyli jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, wykonujesz wolny zawód, to upadłość możesz ogłosić tylko na zasadach ogólnych (upadłość przedsiębiorcy). Analogicznie, na zasadach ogólnych, można ogłosić upadłość spółek prawa handlowego.

Upadłość przedsiębiorcy, a nie konsumencką, ogłoszą również wspólnicy osobowych spółek handlowych, ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Będą to zatem wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej.  

Upadłości konsumenckiej nie mogą również ogłosić wspólnicy spółki partnerskiej.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką 

Kiedy zatem możesz ogłosić upadłość konsumencką? 

  • Gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej lub zawodowej we własnym imieniu 

Dotyczy to zatem wszystkich osób zatrudnionych na tzw. „etacie” w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, a także osób w ogóle nie pracujących. Takie osoby zazwyczaj nie mają wątpliwości, że posiadają przymiot konsumenta. 

Upadłość konsumencką mogą ogłosić ponadto: 

  • wspólnicy (akcjonariusze) spółki kapitałowej (spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej) oraz komandytariusze spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jeśli nie prowadzą samodzielnie działalności gospodarczej lub zawodowej;

Zatem, jeżeli wspólnik danej spółki nie odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ogłosił upadłość konsumencką o ile sam nie jest przedsiębiorcą.  

  • osoby, które przestały być wspólnikami osobowej spółki handlowej, bez względu na czas złożenia stosownego wniosku przez uprawnione osoby  

Czyli upadłość konsumencką mogą ogłosić również te osoby, które były wspólnikami spółki osobowej i odpowiadały za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, o ile przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, przestaną pełnić taką funkcję. Zatem dopóki jesteś np. wspólnikiem spółki jawnej, czy komplementariuszem, to możesz ogłosić jedynie upadłość przedsiębiorcy. Natomiast gdy przestaniesz nim być, możesz ogłosić upadłość konsumencką. 

Upadłość byłego przedsiębiorcy

  • osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, jeśli wcześniej nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości na ogólnych zasadach

Z powyższego wynika, że upadłość konsumencką może ogłosić również były przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Ważne jest jednak definitywne zakończenie działalności, gdyż samo jej zawieszenie nie pozbawia przymiotu przedsiębiorcy i nie uzasadnia ogłoszenia upadłości konsumenckiej. 

  • osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej nieujawnionej w żadnym rejestrze, jeśli wcześniej nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości na ogólnych zasadach

Powyższe oznacza, że dla określenia czy dana osoba jest przedsiębiorcą, czy konsumentem istotne jest czy faktycznie prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową, a nie czy działalność ta jest zarejestrowana. Zatem jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, ale nie zarejestrowałeś się w CEIDG, to właściwa dla Ciebie jest upadłość przedsiębiorcy. Natomiast jeżeli już zaprzestałeś prowadzenia tej działalności, to możesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.  

  • osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej

Zatem jeżeli jesteś rolnikiem i nie prowadzisz innej działalności pozarolniczej, to możesz ogłosić upadłość konsumencką. 

Podsumowując, upadłość konsumencka jest postępowaniem toczącym się wobec osób, które aktualnie nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są z taką działalnością powiązane.