Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Podjąłeś decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i zastanawiasz się, jakie będą tego skutki. Sprawdź, jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma bardzo duży wpływ na dotychczasową sytuację osoby zadłużonej. Konsekwencje upadłości konsumenckiej mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z niniejszego artykułu dowiesz się o najważniejszych skutkach upadłości.   

  1. Upadłość konsumencka – konsekwencje pozytywne
  2. Konsekwencje upadłości konsumenckiej co do majątku upadłego
  3. Upadłość konsumencka a wspólność majątkowa małżeńska
  4. Ogłoszenie upadłości a postępowanie sądowe
  5. Upadłość konsumencka a komornik
  6. Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka – konsekwencje pozytywne

Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oczywiście oddłużenie. W pozytywnym scenariuszu sąd może umorzyć długi od razu po przeprowadzeniu postępowania lub po wykonaniu planu spłaty. Jeżeli sąd ustali plan spłaty, upadły musi co miesiąc spłacać część swoich długów przez okres – co do zasady – nie dłuższy niż 36 miesięcy. Sąd ustala wysokość comiesięcznej spłaty, biorąc pod uwagę możliwości finansowe upadłego. 

W pewnych sytuacjach upadłość konsumencka może zakończyć się bez oddłużenia lub z dłuższym planem spłaty. Niemniej jednak jak najszybsze umorzenie długów to skutek, do jakiego każdy rozważający ogłoszenie upadłości powinien dążyć. Konsekwencją prawidłowo przygotowanej i przeprowadzonej upadłości konsumenckiej powinno być pozbycie się długów.    

Konsekwencje upadłości konsumenckiej co do majątku upadłego

Szansa na uzyskanie oddłużenia niestety wiąże się również z niedogodnościami. Konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest utrata przez upadłego większości jego składników majątkowych.  

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która ma posłużyć do spłaty długów. W skład masy upadłości wchodzi również majątek nabyty w trakcie postępowania upadłościowego.  

Nie jest oczywiście tak, że upadły musi oddać wszystko. Może zachować przedmioty, takie jak ubrania, obuwie, niezbędne mu przedmioty urządzenia domowego – lodówka, pralka itp. Syndyk nie zajmie również całego wynagrodzenia upadłego. Tak jak przy egzekucji komorniczej również i w tym przypadku wolna będzie kwota zapewniająca minimum życiowe. 

Skutkiem upadłości będzie z pewnością utrata wartościowych składników majątku, takich jak nieruchomość, samochód, biżuteria, papiery wartościowe itd. W konsekwencji upadłości konsumenckiej upadły może zatem stracić mieszkanie, w którym zamieszkuje. 

W związku z powyższym od dnia ogłoszenia upadłości upadły nie może już zarządzać mieniem wchodzącym w skład masy upadłości. Nie może również z niego korzystać ani nim rozporządzać (sprzedawać, darowywać itp.). Musi wydać składniki majątku syndykowi.

Wyjątkiem jest korzystanie z mieszkania. W tym wypadku upadły może uzyskać prawo do korzystania z niego przez określony czas. Z reguły do czasu sprzedaży go przez syndyka. 

Upadłość konsumencka a wspólność majątkowa małżeńska

Upadłość konsumencka wywiera również konsekwencje dla małżonka, który pozostaje we wspólności ustawowej małżeńskiej z osobą ogłaszającą upadłość. Skutkami tymi są: 

  • powstanie z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami;
  • wejście całego majątku wspólnego do masy upadłości (wchodzi również udział małżonka, pomimo że to nie on ogłasza upadłość);
  • małżonkowi upadłego przysługuje jedynie prawo do zgłoszenia syndykowi wierzytelności z tytułu udziału w majątku wspólnym i dochodzenia jej w postępowaniu upadłościowym. Oznacza to, że małżonek najprawdopodobniej nie uzyska całego przysługującego mu udziału w majątku wspólnym. Będzie bowiem zaspokajany tak, jak inni wierzyciele w oparciu o zgromadzone fundusze z likwidacji masy upadłości.   

Co istotne, powyższe skutki nastąpią również w sytuacji, gdy na datę ogłoszenia upadłości istnieje rozdzielność majątkowa, ale:

  • orzeczenie sądu o ustanowieniu rozdzielności majątkowej zapadło w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
  • umowa majątkowa małżeńska ustanawiająca rozdzielność majątkową nie została zawarta co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
  • rozdzielność majątkowa powstała w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. 

Wyjątkowo rozwiedziony małżonek upadłego może żądać uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną w stosunku do masy upadłości, jeżeli w chwili powstania rozdzielności majątkowej nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości, a powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli.

Jak wynika z powyższego, konsekwencje upadłości konsumenckiej dotykają nawet majątku byłego małżonka. 

Ogłoszenie upadłości a postępowanie sądowe

W konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie można wszcząć postępowania sądowego, administracyjnego lub sądowo-administracyjnego dotyczącego masy upadłości. Postępowania może wszcząć i prowadzić wyłącznie syndyk. Mogą to zrobić również inne podmioty, ale przeciwko syndykowi, a nie dłużnikowi.

Wyjątkiem jest postępowanie o należne od upadłego alimenty oraz renty z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo utratę żywiciela oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. 

Te postępowania toczą się z udziałem Upadłego, a nie syndyka.

Upadłość konsumencka a komornik 

Z punktu widzenia dłużnika bardzo istotnym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zawieszenie, a następnie umorzenie postępowań egzekucyjnych wszczętych przed dniem ogłoszenia upadłości. Jest to spowodowane tym, że w rolę poszczególnych komorników, którzy dokonywali egzekucji z majątku dłużnika, po ogłoszeniu upadłości wchodzi syndyk. Zatem upadły nie musi już znosić wielu egzekucji komorniczych. Ma obowiązek współpracować jedynie z syndykiem. 

Po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest wszczynanie nowych egzekucji komorniczych. 

Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Powyżej zostały wskazane główne konsekwencje i skutki upadłości konsumenckiej, aczkolwiek nie jedyne. Decyzja, czy warto rozpoczynać całą procedurę, musi być podjęta świadomie przez osobę borykającą się z problemami finansowymi. Celem tego postępowania jest danie drugiej szansy dłużnikowi, niemniej jednak okupione jest to również pewnymi niedogodnościami. Niewątpliwym plusem jest szansa na oddłużenie i ostateczne wyjście z długów. Dla wielu osób wytchnieniem może być sam fakt uporządkowania swojej sytuacji i podjęcia próby stanięcia na nogi. Przygotowana upadłość pozwala na wyjście ze stresogennej sytuacji, w której przeciwko dłużnikowi toczą się liczne postępowania sądowe i egzekucje komornicze. Minusem jest utrata całego majątku i często dość długa procedura. Każdemu rozważającemu ogłoszenie upadłości w podjęciu decyzji powinna pomóc rozmowa z adwokatem czy doradcą restrukturyzacyjnym.

________________________________________

Zapoznaj się z innymi wpisami na blogu: 

Ile trwa upadłość konsumencka?

Wpływ upadłości konsumenckiej na alimenty

Wpływ ogłoszenia upadłości na majątek upadłego