Ile trwa upadłość konsumencka?

Jeżeli rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to pewnie zastanawiasz się, ile to kosztuje, ile trwa upadłość konsumencka. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku. W tym artykule znajdziesz jednak ogólne informacje i różne opcje - w zależności od sytuacji, w której się możesz znaleźć.

To, ile czasu trwa upadłość konsumencka, zależy od długości każdego z jej etapów. Upadłość konsumencka jest bowiem postępowaniem, które można podzielić na 3 zasadnicze etapy:

Ile czasu trwa ogłoszenie upadłości?

Ustawodawca przewidział, że sąd ma 2 miesiące na rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, licząc od dnia jego złożenia. Jest to termin instrukcyjny, co znaczy, że sąd nie jest nim związany. Niemniej w znacznej liczbie przypadków upadłości konsumenckie ogłasza się w tym terminie, a nawet szybciej. Wynika to z tego, że na tym etapie sąd bada wyłącznie to, czy wnioskodawca ma status konsumenta (jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej) oraz czy zaistniał stan niewypłacalności. Spełnienie tych przesłanek skutkuje wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

W zależności od wielkości majątku upadłego oraz liczby wierzycieli, sąd zdecyduje również, czy postępowanie będzie toczyć się w trybie zwykłym czy uproszczonym. Będzie to miało oczywiście wpływ na czas trwania postępowania upadłościowego. W trybie uproszczonym rozpatruje się sprawy prostsze – z mniejszą wielkością majątku i mniejszą liczbą wierzycieli. Ciężar tego postępowania zostaje w większej mierze przerzucony na syndyka, a udział sądu jest mocno ograniczony. Uproszczona jest również procedura, która nie wymaga m.in. sporządzania spisu wierzytelności. Okoliczności te powodują, że sprawy te trwają krócej. 

Ile czasu trwa sprzedaż majątku przez syndyka?

Dalszy bieg postępowania, w tym jego długość, zależy przede wszystkim od tego:

  • czy upadły posiadał majątek i ewentualnie 
  • jakiego rodzaju był to majątek. 

Po ogłoszeniu upadłości wyznaczony przez sąd syndyk niezwłocznie podejmuje szereg czynności związanych z objęciem majątku upadłego. Syndyk ustala skład tego majątku i jego wartość. Planuje również czynności, które będzie podejmował w dalszym toku postępowania. W tym celu sporządza m.in. spis inwentarza (spis majątku) oraz dokonuje oszacowania jego wartości. Następnie przechodzi do jego likwidacji. 

Jeżeli upadły nie posiadał majątku lub posiadał jedynie łatwo zbywalne ruchomości, ten etap postępowania upadłościowego szybko dobiega końca. Na dłuższe postępowanie należy przygotować się, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość lub wierzytelności, które syndyk postanowi ściągnąć od dłużników upadłego. W takich sytuacjach likwidacja majątku może potrwać nawet kilka lat. 

Ustalenie planu spłaty / umorzenie długów

Postępowanie upadłościowe kończy wydanie przez sąd postanowienia, w którym zdecyduje on o dalszym losie upadłego. Co do zasady o tym, czy: 

  • długi upadłego zostaną umorzone, 
  • na jakich warunkach się to stanie, a przede wszystkim 
  • kiedy do tego dojdzie

– decyduje sytuacja życiowa upadłego i jego moralność płatnicza. 

Sąd może zdecydować:

1) o ustaleniu planu spłaty wierzycieli 

– nie może być on dłuższy niż 36 miesięcy, chyba że upadły doprowadził do niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej rozmiar z winy umyślnej lub przez rażące niedbalstwo. Wtedy plan spłaty jest ustalany od 3 do nawet 7 lat. 

2) o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

– jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. W takiej sytuacji cała procedura na tym etapie definitywnie się kończy (pozytywnie, gdyż dochodzi do oddłużenia). Wtedy upadłość konsumencka trwa najkrócej.

3) o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

– jeżeli niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, wynikająca z osobistej sytuacji upadłego, nie ma charakteru trwałego. Warunkowe umorzenie stanie się definitywne po 5 latach. 

4) o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

– jeśli sąd uzna, że dłużnik celowo doprowadził do stanu niewypłacalności lub stan ten istotnie pogłębił. Procedura kończy się negatywnie, gdyż nie doszło do oddłużenia.

Podsumowanie – Ile trwa upadłość konsumencka?

Nie ma reguły odnośnie do tego, ile trwa upadłość konsumencka. W zależności od wielkości majątku upadłego, liczby wierzycieli, a także jego sytuacji życiowej i powodów popadnięcia w zadłużenie, czas od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do pełnego oddłużenia może wynieść od kilku miesięcy do kilku lat (nawet 7).

Czy można przyspieszyć postępowanie o upadłość? 

Stan upadłości wiąże się z licznymi niedogodnościami dla upadłego, w związku z czym powinien trwać jak najkrócej.

Zapamiętaj: Jako upadły masz prawo do tego, by cała procedura była przeprowadzona bez zbędnej zwłoki. Możesz zatem składać skargi na czynności lub zaniechania syndyka. Możesz również złożyć skargę na przewlekłość postępowania sądowego. 

Procedurę przyspieszy również:

  • złożenie poprawnego formalnie i merytorycznie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz 
  • przygotowanie argumentacji pozwalającej na przekonanie sądu co do ustalenia jak najkrótszego planu spłaty wierzycieli lub umorzenia długów bez ustalania planu spłaty. 

______________________________

Zapoznaj się również z innymi wpisami na blogu: 

Wpływ upadłości konsumenckiej na alimenty

Wpływ ogłoszenia upadłości na majątek upadłego

Ile kosztuje upadłość konsumencka?