Jak już wiesz z poprzednich wpisów, nie ma obowiązku ogłaszania upadłości konsumenckiej. Co zatem powoduje, że dłużnicy się na nią decydują? Przede wszystkim chęć oddłużenia. Taki również jest zasadniczy cel tego postępowania, zakładany przez ustawodawcę. Zasadą jest zatem, że do oddłużenia po ogłoszeniu upadłości powinno dojść. Niemniej jednak, nie zawsze tak się dzieje.
100% skuteczność wniosków o ogłoszenie upadłości
Często po usłyszeniu, że Sąd może nie umorzyć długów, pojawia się pytanie: „Ale Panie Mecenasie, przecież ja czytałem w Internecie reklamy, w których wskazywano na 100% skuteczności w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. To jak z tym jest?”.
Odpowiadając na to pytanie należy wyznaczyć pewną datę graniczną, którą jest wejście w życie ostatniej nowelizacji prawa upadłościowego (24 marca 2020 r.). Znacznie zmodyfikowała ona postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przed nowelizacją o samo ogłoszenie upadłości było ciężej, gdyż Sąd oddalał wniosek o jej ogłoszenie, w sytuacji gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Sąd mógł oddalić wniosek także w wypadku, gdy m.in. w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej: toczyło się w stosunku do dłużnika postępowanie o upadłość konsumencką i zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika, albo gdy dłużnik mając taki obowiązek jako przedsiębiorca, nie zgłosił wniosku o upadłość. Sąd zatem już na etapie ogłaszania upadłości badał przyczyny, które doprowadziły do niewypłacalności (tzw. moralność płatniczą dłużnika).
Obecnie sytuacja uległa zmianie. Ustawodawca przeniósł ciężar postępowania z etapu początkowego – ogłaszania upadłości – na etap końcowy. Od marca 2020 r. upadłość konsumencką może ogłosić praktycznie każdy, kto:
- jest niewypłacalny
- nie jest przedsiębiorcą
Jeżeli prawidłowo złożysz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi on zostać rozpoznany pozytywnie, o ile spełnisz tylko dwie powyższe przesłanki.
Ogłoszenie upadłości przez Sąd nie oznacza automatycznego oddłużenia
Obecnie zatem niemal pewne jest, że Sąd ogłosi upadłość konsumencką, gdy wpłynie do niego taki wniosek. Sukcesem postępowania nie jest więc samo ogłoszenie upadłości, ale końcowe umorzenie długów upadłego. Z punktu widzenia osoby chcącej ogłosić upadłość jest to zmiana na gorsze, gdyż o tym czy całe postępowanie spełni swoją rolę i czy ostatecznie dojdzie do umorzenia długów, dowiaduje się dopiero na końcowym etapie całej procedury (już po formalnym ogłoszeniu upadłości i likwidacji posiadanego majątku). Niemniej jednak rzetelni dłużnicy nie mają się czego obawiać. Dla nich, tak jak wcześniej wskazałem, przejście całej procedury, będzie wiązało się z oddłużeniem. Nierzetelni dłużnicy też w pewnych sytuacjach będą mogli z dobrodziejstwa oddłużenia skorzystać. Ale o tym w kolejnym wpisie.
Zapoznaj się również z ostatnimi wpisami:
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – prawo czy obowiązek?